Välkommen till Familjen Korb!
Jag är en 27årig Stockholmsmorsa.
Är mamma till Minna [081124] och lillebror Love [100626].
Bor tillsammans med barnens pappa, fästmannen Jonas i södra Stockholm. (Mer om hur vi träffades - här.)
I bloggen skriver jag om våran vardag, mående, tankar & känslor.
Skriver även om dotterns pågående utredning och kamp i den funna ovanliga kromosomavvikelsen på Kromosom 13.
Ibland skriver jag även om mina utredningar och diagnoser som jag sen många år tillbaka kämpar med och mot. [Den andra Johanna]
Bloggen är mer än en mammablogg, det är även en öppen dagbok där jag delar med mej av många pusselbitar från mitt förflutna och mitt inre.
Bjuder på bilder, tävlingar och skriver alltid ärligt & öppet!

Hoppas du ska gilla min blogg!
Kommenterar på nätet som: "Johanna - Tvåbarnsmamman mitt i kaoset".

bloglovin
Besökare sen 100101
  • 3Besökare online:
  • 357Besökare idag:
  • 379Besökare igår:
  • 383184Besökare totalt:
Mitt motto – Min sanning:
Livet varken straffar eller belönar.
Livet händer, sen tar du det som du vill och gör vad du kan med det du får!
Nedräkningar & Uppräkningar
dagar tills Jonas fyller 27år. ♥
dagar tills jag fyller 28år.
dagar tills Love fyller 2år. ♥
dagar tills vi firar 7år tillsammans och 5år förlovade. ♥
dagar tills Minna fyller 4år. ♥
Arkiv
Översättning
free counters
Övrigt

Samarbeten








Intresserad utav samarbete?
Kontakta mej här.

Den som viskar den ljuger på tuttarna suger?!

Var det inte så man sa när man var liten?

Menar inget speciellt med rubriken då jag tycker att den som vill viska får väl viska men att man kanske inte ska göra det så synligt ifall någon tar illa upp.

Men, anledningen till rubriken är att jag behöver eran uppmärksamhet!
Jag har haft en plugin i bloggen som heter ”Whisper” som har gjort att det stått en ruta när man ska skriva kommentarer där det stått typ: ”Vill du tala om en hemlis?”.
Denna plugin har gjort att det varit möjligt för er att skriva kommentarer ENDAST till mej.
Alltså, kommentarer kan publiceras men har då visat texten: ”Detta är en hemlis bara för Korbarna” eller något sådant.
Denna plugin har jag haft väldigt länge, i över ett år, och den har fungerat super.
Era kommentarer syns för mej, men för alla andra står bara att det är en hemlis bara för korbarna.

Nu har en utav er som kommenterar upplyst mej via både mail och bloggkommentar att kommentarerna blir synliga för alla!

Detta är EJ okej!

Jag har kontaktat skaparen utav denna plugin, informerat om läget, klagat och skällt.
Hoppas på snabba resultat för det är inte meningen att era hemliga kommentarer ska synas för någon annan än mej!

Har testat denna plugin i andra bloggar som jag vet använder pluginen och den funkar inte för dom heller.
Detta är alltså inte mitt fel utan pluginen i sej, men..

Jag ber så hemskt mycket om ursäkt till alla som känner sej drabbade!
Hoppas verkligen att detta ska åtgärdas fort.

Förlåt!

5 Responses to Den som viskar den ljuger på tuttarna suger?!

  • Jag använder mig av Whisper comment. Men har också fått höra både via kommentarer och mejl att det inte fungerar. Har försökt att hitta ett nytt plugin som är ungefär samma. Jag hojtar till om jag hittra nått som fungerar! Smile

  • Maria says:

    Om du har uppdaterat ditt WordPress så kan det hända att pluginet inte är kompatibelt med den nya versionen. Kolla på pluginets sida vilket wordpress det är gjort för och om det finns någon uppdatering.

  • Hanna says:

    ”Den som viskar han ljuger på TUMMEN han suger” har jag alltid sagt i alla fall Wink

  • Lisa says:

    Nja. Har man funktionen ”whisper” så har man.
    Den som viskar ljuger inte och vems tuttar suger man på?
    Blev irriterad faktiskt.

    Men men det finns större problem här i livet.

  • Hej

    har nyss upptäckt detta jag med och det är jättetråkigt när man inte kan använda pluginet längre=(

    Hittar du något liknande får du gärna säga till!

    Förresten så vi också sådär när vi var små hihi ” den som viskar han ljuger och på tuttarna suger” haha vilken fras*S*

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Klicka på smileys för att posta dom i kommentaren

SmileBig SmileGrinLaughFrownBig FrownCryNeutralWinkKissRazzChicCoolAngryReally AngryConfusedQuestionThinkingPainShockYesNoLOLSillyBeautyLashesCuteShyBlushKissedIn LoveDroolGiggleSnickerHeh!SmirkWiltWeepIDKStruggleSide FrownDazedHypnotizedSweatEek!Roll EyesSarcasmDisdainSmugMoney MouthFoot in MouthShut MouthQuietShameBeat UpMeanEvil GrinGrit TeethShoutPissed OffReally PissedMad RazzDrunken RazzSickYawnSleepyDanceClapJumpHandshakeHigh FiveHug LeftHug RightKiss BlowKissingByeGo AwayCall MeOn the PhoneSecretMeetingWavingStopTime OutTalk to the HandLoserLyingDOH!Fingers CrossedWaitingSuspenseTremblePrayWorshipStarvingEatVictoryCurseAlienAngelClownCowboyCyclopsDevilDoctorFemale FighterMale FighterMohawkMusicNerdPartyPirateSkywalkerSnowmanSoldierVampireZombie KillerGhostSkeletonBunnyCatCat 2ChickChickenChicken 2CowCow 2DogDog 2DuckGoatHippoKoalaLionMonkeyMonkey 2MousePandaPigPig 2SheepSheep 2ReindeerSnailTigerTurtleBeerDrinkLiquorCoffeeCakePizzaWatermelonBowlPlateCanFemaleMaleHeartBroken HeartRoseDead RosePeaceYin YangUS FlagMoonStarSunCloudyRainThunderUmbrellaRainbowMusic NoteAirplaneCarIslandAnnouncebrbMailCellPhoneCameraFilmTVClockLampSearchCoinsComputerConsolePresentSoccerCloverPumpkinBombHammerKnifeHandcuffsPillPoopCigarette