ADHD-tester
Jisses vilken dag!
Kom till Neuropsykiatriska teamet 15:oo, non-stop i 1½h körde de testning på mej.
Först fick jag i en kvart sitta i ett rum vid en dator, helt svart och då och då i olika tempon (ibland tokfort, ibland lagom, ibland jättelångsamt) blinkade en vit bokstav, och på alla bokstäver UTOM X skulle jag klicka på mellanslagstangenten.
Det var svårare än jag trodde..
Sen började WISC testet..
1h och 15min, satt hon och fick mej att räkna mattetal, förklara vad ord betyder, göra mönster med klossar, lösa problem & mycket mer..
Efter 1½h timma sa hon att det fick räcka och att vi ses igen IMORN(?)!
Jaha, jaja är mest glad att detta tycks gå rätt fort.
Så imorn är det dag 2 med testning, sen 20:e ska mamma dit på intervju och utfrågning om mej.
Well, om det går i detta tempo så vet jag nog iaf inom en månad om jag har ADHD, eller om jag har någon del av det.
Vet inte vad jag ska tro, alltid nekat och blivit arg när någon tagit upp möjligheten, men nu känner jag mej mest spänd.
- Har jag det – bra, hjälp mej.
Har jag det inte – okej då utesluter vi det & går vidare.
Nu ska jag fortsätta kämpa mej igenom den 2-3cm tjocka högen med tester och självskalepapper från MBT.
Wish me luck!
Det kommer säkert gå bra!
Kramar
Åh det är exakt dom där testerna jag också gjort. Sååå dryga. Men visst var det svårt det där med X:et