Navel & bristningar
Här ser ni hur magen ser ut nu, idag.
Naveln som i vanliga fall är runt och djup är numera inte lika djup och inte längre rund.
Bristningarna från graviditeten med Minna är så ljusa att de inte syns i den lite dova belysningen här hemma, men man ser svagt den lilla röda som är på höger sida av min mage, ovanför naveln snett upp.
Den och typ 2-3 till mindre brisningar är allt jag fått hittills.
Hoppas det stannar så, för med Minna fick jag hela undersidan av magen och sidorna vid höften.
Hur har ni haft det med bristningar?
Första, andra, tredje (o.s.v.) barnet?
Nu ska jag borsta tänder och gå och sova, hoppas vi blir friskare till imorgon och att Minna äter bättre.
Idag lyckades vi få i henne ca 500ml.. Suck.
Gonatt!
Jag ser ut som en zebra på magen och det gjorde jag redan efter första barnet, med andra barnet blev bristningarna lite längre men det kom inga nya på andra ställen eller så
Jag fick sjuuuukt mkt bristningar när jag väntade William =/ Hittils har jag inte fått några nya ÄN, men jag har ju halva graviditeten kvar så dom har ju tid på sig att dyka upp =P
Mina första bristningar kom i Vecka 31 och sen small de bara på. Sen såg jag ut som en zebra på magen.
Jag fick några få bristningar när jag väntade Meja, dom kom dock på övertid… Inga alls än så länge med lillebror
jag har masssssssa bristningar, mest på magen, sen på utsida och insida lår, höfterna, lite på brösten och tillochmed i armhålorna :S
1:a Barnet inga bristningar på magen.. Jag hade bara bristningar sen innan men inga nya jo bara en i ena knä vecket men inget som syns….
Jag har ju bara ett barn hehe men jag fick bristningar redan i vecka 25 och det fick jag över naveln, som korta streck. Ingen annanstans på mage eller ens någon annastans på kroppen, då gick jag ändå upp 20 kg.
Ha en fin dag!
Haha oj det missade jag! Så går det när man gör saker när man halvsover haah
Hur kommer det sig att du blir igångsatt?
Dom är vita nu så dom syns ju inte så jätte mkt. Om man inte tänker på de då.
men magen har sjunkigt en hel del nu ju!! mys!
ja men det va inte ett dåligt pris alls ju. vi gav väl 9000 för emmaljungan. så d där va ett bra pris! hoppas den är lika bra på vintern som på sommarn! snygg va den iaf!
Hehe ok, jag tror jag utgick från att det står 23 dagar kvar och vände på siffrorna haha. Trodde du hade mer tid.. Men om jag får gissa nytt då
så gissar jag den 20e 
Jadu min mage är randig, går inte att dölja ^^ Men det är inget jag har emot! De värsta bristningarna kom under andra graviditeten. Hade inte så mycket under första. Jag hoppas inte på fler under denna graviditeten dock!
hej
jättesnygg vagn! och Minna såg ut att trivas i den också
ang bristningar så har jag bara 2 runt naveln, som är gamla från tidigare graviditeter. fast dem har blivit längre nu och dem är röda till skillnad mot dem andra som är vita. jag är nu i v.33.
Jag smörjde in mig varje dag under hela min graviditet men fick hudbristningar mot slutet av min graviditet
Har massor med hudbristningar, de är verkligen synlinga och störande!!!
Så nu har jag försökt hitta information om behandlingar. Har läst på http://www.plastikoperationer.net/hudbristningar-behandling-bort om behandlingar som kan förbättra bristningar. Det står mkt bra information för er som har funderingar på att behandla era hudbristningar.
Har ej valt vilken behandling, ska tänka på saken mer men hoppas verkligen på förbättring för jag mår verkligen dåligt över hur min mage ser ut